Mam tu na myśli narzędzia ostre takie jak: cążki, nożyczki,pęsety, łyżeczki UNY, kopytka, które wymagają zarówno dezynfekcji jak i sterylizacji, ponieważ mają kontakt z naszym naskórkiem, i mogą naruszyć jego ciągłość, co może być powodem bardzo poważnych zakażeń lub zarażeń.
Komu nie chce się bawić w kupowanie specjalnych sanityzatorów, stelizatorów, myjek UV, autoklawów i tym podobnych, o czym w następnym poście,
najtańsze 2 środki dezynfekująco /sterylizujące, najbardziej popularne, które możecie kupić w każdym sklepie medycznym, jakie znalazłam to:
Aldesan E. Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy „SEPTOMA” .
1 litr kosztuje około 24 zł i roztwór starcza na 14 dni.
Zaliczany jest jako substancja toksyczna. Działa toksycznie przez drogi oddechowe i po połknięciu . Nie wdychamy rozpylonej substancji:) Jest to środek zarówno sterylizujący jak i dezynfekujący, który może być stosowany do odkażania narzędzi chirurgicznych lub też dentystycznych, a także sprzętu medycznego czyli takich przedmiotów jak endoskopów, drenów gumowych, które mogą zasiedlać drobnoustroje, dlatego przed użyciem wymagają sterylizacji i dezynfekcji. Preparat Aldesan E, działa skutecznie przeciw wirusom, bakteriom, prątkom gruźlicy typu ludzkiego i bydlęcego oraz przeciw sporom bakterii. Preparat wykazuje także działanie grzybobójcze i inaktywuje wirusy – w tym HBV ( wirusowe zapalenie wątroby typu B) i HIV. Preparat nie powoduje korozji narzędzi chirurgicznych. Płyn zawiera specjalny aktywator w nakrętce który musimy wsypać i dokładnie wymieszać razem aż do rozpuszczenia. Tak przygotowany roztwór nie traci właściwości bakteriobójczych w czasie 14 dni przechowywania.
Skład aktywatora: mieszanina fosforanów.
Skład preparatu: aldehyd glutarowy 2g w 100 g, alkohol etylowy 25 g w 100 g, woda do 100g.
Narzędzia starannie myjemy,suszymy i wkładamy do sterylnego naczynia najlepiej zamknięte naczynie metalowe lub szklane. Następnie zalewamy dokładnie płynem, aby wszystkie narzędzia były dokładnie zanurzone w preparacie i nie było żadnych baniek powietrza. Po odpowiednim czasie ekspozycji wyjmujemy narzędzia i kilkakrotnie płuczemy wodą destylowaną lub świeżo przegotowaną. Trochę bawienia z tym co nie?? :)
Drugi preparat jaki znalazłam, i tutaj jest to już środek
tylko dezynfekujący nie sterylizujący narzędzia to:
Aldewir. Koncentrat. Również producent Septoma. 1 litr około 22 zł.
Preparat do dezynfekcji i mycia drobnych narzędzi oraz urządzeń medycznych i chirurgicznych z metalu, szkła, porcelany, tworzyw sztucznych i gumy oraz powierzchni. Jest to tak samo roztwór który nie powoduje korozji metalu, działa bakteriobójczo, prątkobójczo, grzybobójczo, wirusobójczo, stosowany w profilaktyce i zwalczaniu zakażeń wirusami HBV, HCV i HIV. Działa szkodliwie na drogi oddechowe po rozpyleniu oraz połknięciu, oraz drażniąco na skórę i błony śluzowe. Preparat jest wysoce wydajnym i wygodnym w użyciu koncentratem. Do każdej butelki dodawana jest miarka, która ułatwia sporządzanie stosownych do potrzeb roztworów użytkowych.
Skład:
100g preparatu zawiera: 4,0g aldehydu glutarowego, 5,0g czwartorzędowej zasady amoniowej, substancje wspomagające.
Czas ekspozycji:
Dezynfekcja narzędzi:
działanie bakteriobójcze: 5% roztwór – 30min.
działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze: 5% – 60min.; 10% – 15min.
działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze i prątkobójcze: 10% – 90min.
Dezynfekcja powierzchni nie zanieczyszczonych substancjami organicznymi:
działanie bakteriobójcze, grzybobójcze: 5% – 15min.
działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze: 10% – 15 min.
Obydwa preparaty stosuje się w z zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i paznokciowych, oraz punktach medycznych, i jest to tak zwana dezynfekcja / sterylizacja roztworami za pomocą środków chemicznych.
Bardzo popularna metoda stosowana tylko w szczególnych przypadkach, gdy wyjaławianie innymi metodami jest niemożliwe. Wyjaławianie prowadzimy w temperaturze pokojowej w zbiornikach pełnych roztworu środka chemicznego. Po zakończeniu sterylizacji materiały opłukuje się jałową wodą, suszy na jałowej serwecie i zabezpiecza przed wtórnym skażeniem.
A teraz trochę chemii nie zaszkodzi ;)
Bardzo często w takich metodach stosuje się aldehyd glutarowy, który jest aktywny w stosunku do form wegetatywnych bakterii, wirusów, przetrwalników, i grzybów. Dezynfekcja / sterylizacja za pomocą środków chemicznych nie jest szybką metodą. Do wyjaławiania narzędzi przeważnie stosowany jest roztwór 2% o pH 7,5-8,5 (o największej aktywności w stosunku do przetrwalników), do którego dodaje się 0,3% wodorowęglanu sodu. Nasze narzędzia zanurza się w nim na trzy godziny.
Lub kwas nadoctowy, silnie utleniający, toksyczny i reaktywny. Wykazuje aktywność w stosunku do form wegetatywnych i przetrwalników. W roztworach wodnych łatwo rozkłada się do tlenu i kwasu octowego. Do wyjaławiania stosuje się roztwory 0,1-0,5%.
Także widzicie tutaj nie ma żartów :)
A w następnym poście jeśli zależy wam na sterylizacji,
i chcecie zainwestować w dobry miarę tani sprzęt,
to będzie mowa o autoklawie, sterylizatorach kulkowych, myjkach UV i sanityzatorach.
A ty czym sterylizujesz narzędzia??
Dalej kupujesz produkty od Pani Krysi ze straganu?? ;)