Tak jak obiecałam dzisiaj mowa o urządzeniach do mycia, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi jakie nam się mogą przydać jeśli mamy swój własny paznokciowy biznes. Temat oczywiście rzeka. Jeśli zależy wam na dobrej dezynfekcji i sterylizacji, żeby sanepid was się nie czepiał, a chcecie zainwestować w dobry miarę tani sprzęt, to w kolejnych postach będziemy mówić o autoklawie, sterylizatorach  kulkowych, myjkach UV i sanityzatorach.

Najprostsze najbardziej popularne i najtańsze chyba ze wszystkich urządzenie to tzw. myjka ultradźwiękowa czyli tzw. ultrasonic cleaner.  Myjki ultradźwiękowe nie sterylizują lecz czyszczą i w połączeniu z płynem dezynfekują. Myjka to kolejna alternatywa tzw. dezynfekcji za pomocą środków chemicznych, o której mówiłam w poprzednich postach.

Oczyszczenie ultradźwiękowe to technologia, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości powyżej zakresu ludzkiego słuchu. Czyszczenie przy pomocy rozchodzących się w płynie fal ultradźwiękowych jest najskuteczniejszą obecnie metodą oczyszczania, będąc przy tym całkowicie bezpieczne dla delikatnych i skomplikowanych przedmiotów. Tak zgadza się do myjki ultradzwiękowej potrzebujecie specjalny płyn. W komorze myjki wytwarzane są fale dźwiękowe, inicjujące proces kawitacji (gwałtowna przemiana fazowa z fazy ciekłej w fazę gazową pod wpływem  zmniejszenia ciśnienia). Przy powierzchni czyszczonych przedmiotów tworzą się fale ciśnieniowe, sukcesywnie odrywające drobinki zanieczyszczeń. 

Zaletą myjek ultradźwiękowych jest to, że nie powodują uszkodzeń czyszczonych powierzchni i nie zniszczą wam narzędzi. Takiej gwarancji nie zapewnią inne mechaniczne metody czyszczenia ( np. sterylizator kulkowy). W przypadku myjek ultradźwiękowych ośrodkiem przenoszącym ultradźwięki jest specjalna ciecz, którą wlewa się do wnętrza komory. Ciecz, poza tym że przenosi fale, jest jednocześnie środkiem czyszczącym.

Aby zwiększyć skuteczność czyszczenia w myjce, do wody zawartej w zbiorniku dodaje się niewielką ilość detergentu lub środka dezynfekującego. Zabieg ten ma na celu obniżenie napięcia powierzchniowego cieczy i zmniejszanie energii potrzebnej do utworzenia pęcherzyków gazu.

Jeśli chodzi o myjki to  w zależności od pojemności litrowej czyli wielkości, oraz mocy mają one różne ceny. Począwszy od 350 zł na 6000 tys a czasem i więcej kończąc. Na allegro znajdziecie nawet myjki poniżej 200 zł ale nad tymi myjkami zanim zakupię  2 razy bym się zastanowiła ;) Dla naszej paznokciowej działalności i narzędzi jakimi dysponujemy oraz ograniczonego miejsca, spokojnie nam wystarczy  podstawowa myjka, o pojemności 0.6 litra przedział cenowy koło 200 zł, np taka:

Myjka ultradźwiękowa 0,6L BASIC 1.
Producent COSNET Cena 199 zł

Prosta w obsłudze myjka ultradźwiękowa do mycia i dezynfekcji akcesoriów kosmetycznych takich jak frezy, głowice do mikro-dermabrazji, cążki itp.  Przy pomocy ultradźwięków i środka myjacego dociera do najbardziej niedostępnych miejsc i dokładnie je myje. Takie zastosowanie nie uszkadza akcesoriów. Urządzenie posiada cyfrowy wyświetlacz pokazujący czas oraz solidny zbiornik.  Pojemna, pozwalająca na szybkie mycie i dezynfekcję. Bardzo przydatna w każdym gabinecie kosmetycznym, Spa. Czas mycia i dezynfekcji narzędzi w zależności od użytego roztworu 5-10 min.

myjka ultradzwiekowa basic 0.6l 50W CosnetParametry techniczne:
Pojemność zbiornika : 600 ml
Częstotliwość : 42kHz
Materiał zbiornika : stal nierdzewna SUS304
Pojemność zbiornika : 155x90x45mm
Timer: 180s
Pobór mocy : 50W
Zasilanie : 220-240V AC
Wymiary : 190x125x135mm
Waga : 0,78 kg

Lub jeśli masz dużo narzędzi i dużo klientek, troszkę większa  o pojemności 1.4 litra  w granicach 350 zł. np. taka:

Myjka ultradźwiękowa 1,4L STABILO
Producent COSNET. Cena 349 zł

Myjka ultradźwiękowa jest niezbędna tam gdzie używa się narzędzi do manicure i pedicure. Znajduje również zastosowanie w innych dziedzinach jak stomatologia, optyka czy jubilerstwo. Myjka ultradźwiękowa jest wyprodukowana na licencji znanej firmy niemieckiej Stabilo. Jest bardzo solidnie wykonana. Myjka ultradźwiękowa jest urządzeniem wspomagającym proces mycia lub sterylizacji. myjka ultradzwiekowa 1.4l 70W optima

Właściwości i zalety myjki ultradźwiękowej:

 • Pojemność zbiornika – 1,4L
 • Sterowanie elektroniczne
 • Możliwość ustawienia 5 różnych cykli mycia
 • W zestawie mocny i stabilny koszyk z tworzywa sztucznego
 • Zbiornik wykonany jest z kwasoodpornej stali nierdzewnej
 • Zasilanie: 230V, 50Hz, moc pobierana: 70W,
 • Częstotliwość ultradźwięków 42 kHz,
 • Wymiary zewnętrzne: 23 x 18 x 16 cm
 • Wymiary wewnętrzne : 16,5 x 13,5 x 6,5 cm
 • Gwarancja 24 miesiące

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie dobrej myjki?

Przy zakupie myjki ultradźwiękowej tak jak w przypadku frezarek zwróćcie uwagę na jej moc. Gdyż może się okazać że owszem fajnie wyglądający tani produkt ale o małej mocy, który nam się nie sprawdzi. Oczywiście im większa moc myjki tym lepiej. Możecie spotkać się z myjkami o mocy od 20 W jak i 1400 W włącznie, ale takie to już kosztują koło 7000 tys zł :)  Dla naszych paznokciowych potrzeb 50-70 W zupełnie wystarczy.  I zasada ta sama: lepiej kupować sprzęt z firm lub stron medycznych i farmaceutycznych ( nie powiem wam konkretnej firmy bo myjek jest zatrzęsienie), takie które stosuje się w gabinetach protetycznych, stomatologicznych, czy laboratoriach , niż od Pani Krysi ze straganu;)

Myjka ultradźwiękowa składa się z generatora ultradźwięków ze specjalnymi przetwornikami, zamontowanymi na dnie wypełnionej płynem wanny ze stali nierdzewnej. Generator wytwarza fale o częstotliwości od 25 do 130 kHz. Idealna częstotliwość dla naszego czyszczenia to 35-50 kHz. 

Zwróćcie uwagę także na to że, na samo zjawisko powstawania, a następnie zapadania się pęcherzyków powietrza – gazu niebagatelny wpływ ma temperatura, która w zakresie do 600C  ułatwia nam proces czyszczenia, zaś powyżej tej wartości zjawisko kawitacji zaczyna słabnąć . Dlatego optymalna dla nas  będzie temperatura pomiędzy 400C i 500C, zwiększająca efekt myjący. Spotkałam się z myjkami które w swoim opisie mają zakres temperatur regulowaną nawet do 80 – 100 stopni Celsjusza, co zwiększa nam zakres dezynfekcji a nawet wstępnej sterylizacji.

Co do płynów czyszczących  podejrzewam że każdy producent zachwala swój.
Przykładowy:

PROSEPT Sonic  Koncentrat. Butelka 1L koło 40 zł

prosept Sonic plyn myjka ultradzwiekowa

Bakteriobójczy i grzybobójczy koncentrat do mycia instrumentów stomatologicznych i chirurgicznych w myjkach ultradźwiękowych. Nie zawiera aldehydów. Biodegradowalny.

Sposób użycia:

Używać jako 5% roztworu do mycia w zanurzeniu. Zastosować ultradźwięki przez 15 minut następnie spłukać dużą ilością wody. Nie nadaje się do
naturalnego włosia, nylonu, części aluminiowych i kolorowanych instrumentów. W razie potrzeby mogą być stosowane koncentraty o stężeniu do 20%.

Zwykle producenci myjek ultradźwiękowych podają w instrukcji sposób i parametry dezynfekcji i mycia.
Poniżej standardowa procedura:

 1. Umieścić narzędzia w przygotowanym roztworze preparatu myjąco-dezynfekcyjnego w myjce ultradźwiękowej.
 2. Narzędzia należy umieszczać w roztworze ostrożnie, tak aby unikać rozlewania się płynu.
 3. W celu skutecznego oczyszczenia narzędzia powinny być całkowicie zanurzone, a myjka powinna być wypełniona płynem do zaznaczonej wysokości.
 4. Zakryć pojemnik myjki ultradźwiękowej pokrywką i uruchomić myjkę (czas mycia i dezynfekcji według informacji zawartej na opakowaniu preparatu lub na ulotce informacyjnej). Przykrycie myjki ma za zadanie zmniejszyć możliwość rozprzestrzeniania się mikroorganizmów oraz środków dezynfekcyjnych na zewnątrz. Idealna częstotliwość generatora w myjce wynosi 35-50 kHz.
 5. Po upływie zalecanego czasu działania wyjąć narzędzia z roztworu i wypłukać wodą o jakości co najmniej wody pitnej i osuszyć. Do ostatecznego płukania używać wody demineralizowanej aby uniknąć powstawania smug ze zwykłej wody na powierzchni narzędzi.
 6. Po zakończeniu mycia i dezynfekcji narzędzi wylać roztwór z myjki ultradźwiękowej a następnie umyć ją i dezynfekować. Ważną sprawą jest regularna wymiana roztworu dezynfekująco-myjącego, gdyż duża ilość zanieczyszczeń osłabia efekt dezynfekcji i może przyczynić się do powstania korozji.
 7. W kontakcie z preparatem myjąco dezynfekcyjnym zawsze używać rękawiczek.

Sumując: Myjka ultradźwiękowa  nie zastąpi nam sterylizacji, do tego służą inne urządzenia. Myjka skraca nam czas  mycia i dezynfekcji, zwłaszcza jeśli pracujemy frezarką i czyścimy frezy. Jeśli mamy swój paznokciowy zakład w formie działalności gospodarczej, i używamy ostrych narzędzi związanych z przerwaniem ciągłości skóry, nie ma że boli:( Wymagany przez sanepid autoklaw.