Środków do dezynfekcji powierzchni, blatów roboczych jest sporo.
Który wybrać??

dezynfekcja powierzchni salon kosmetyczny

Najlepiej taki który ma zastosowanie w gabinetach medycznych, szpitalach, laboratoriach i tym podobne. Który posiada atest PZH, czyli państwowego zakładu higieny, oraz  certyfikat CE, czyli spełnia wymogi Unii Europejskiej. Dotyczy to zwłaszcza produktów sprowadzanych z Chin i ich zgodności z odpowiednimi dyrektywami związanymi z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska. To tak pokrótce.

Co powinno się znaleźć w składzie takiego preparatu??

Najczęściej tego typu preparaty oparte są o alkohol etylowy, formaldehyd, krezol, rezorcynol, jodyna, chloramina, utleniacze i nadtlenki.

Myślę że nadal wiodący prym jeśli chodzi o dezynfekcję w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym prowadzą firmy ECOLAB, LYSOFORM, MEDI-LINE i MEDILAB. Najbardziej popularna firma która ma najwięcej do powiedzenia w tej sprawie i szeroki wachlarz produktów to ECOLAB. Na drugim miejscu kształtuje się LYSOFORM. Chociaż  dwie pozostałe firmy to także czołowi producenci.

Do takich najbardziej popularnych i sprawdzonych preparatów do czyszczenia powierzchni zabiegowych i blatów roboczych możemy spokojnie zaliczyć:

AERODESIN 2000 spray alkoholowy do szybkiej dezynfekcji powierzchni firmy LYSOFORM.
1 litr około 42 zł

aerodesin 2000 LYSOFORM

Pełne spektrum biobójcze, zwalcza bakterie, prątki, grzyby i wirusy:
Bakterie, grzyby – czas ekspozycji czyli zastosowania: 1 minuta.
Prątki gruźlicy – 5 minut.
Wirusy: BVDV (HCV), Vaccinawirus – 30 sekund.
HIV, HBV – 1 minuta.
Adenowirus – 5 minut.
Papovawirus – 15 minut.
Poliowirus – 30 minut.

Nie będę wam tłumaczyć czym są te wszystkie adeno.. papo.. polio wirusy. Informacje możecie sobie sami wwygooglować:)

Skład chemiczny:   

1-propanol – 32,5g.
Etanol – 18g.
Aldehyd glutarowy – 0,1g.

Zastosowanie: do szybkiej dezynfekcji trudno dostępnych i małych powierzchni wyrobów medycznych i innego wyposażenia odpornego na działanie alkoholi. 

Incidin spray. Firmy ECOLAB. 

Szybko działający alkoholowy preparat dezynfekcyjny do sprzętu medycznego (foteli zabiegowych, stomatologicznych, łóżek), aparatury medycznej a także szyb, pulpitów, parapetów, blatów, kibli czyli deska klozetowa nie cały kibel;), klamek, telefonów, i czego tam tylko chcecie ;) Cena koło 31 zł za 1 litr czyli 1000ml

  •  INCIDIN LIQUID SPRAY 1L ECOLAB

Szerokie spektrum działania obejmujące bakterie (włącznie z Tbc), grzyby i wirusy osłonione (HBV,HCV, HIV), Adeno, Papova, Rota :) H5N1, A/H1N1  także nawet gdyby ktoś się u waz zjawił z wirusem ptasiej grypy to psik psik ;)

Bezpieczna, pewna dezynfekcja wszystkich powierzchni niewrażliwych na działanie alkoholi, również w obszarach podwyższonego ryzyka. Preparat umieszczony na liście VAH (Stowarzyszenie Higieny Stosowanej). Jeśli jeszcze nie wiecie co to jest Stowarzyszenie Higieny Stosowanej (VAH) to wystawia ono, certyfikaty dla chemicznych środków dezynfekcyjnych, sprawdzonych i ocenionych jako skuteczne i  najlepsze z możliwych zabezpieczenie dla użytkownika.

Skład preparatu: W 100 g jako substancje aktywne zawiera:
35,0 g 2-propanol,
25,0 g 1-propanol,
0,375 g amfoterycznych związków powierzchniowo-czynnych o działaniu mikrobójczym (20%).

Nie pytajcie dokładnie bo chemikiem nie jestem ale brzmi zabójczo!!! :)

Zastosowanie (nierozcieńczony preparat), i czas działania:
Dezynfekcja powierzchni wg. VAH (Stowarzyszenie Higieny Stosowanej)
Działanie prądkobójcze 5 min.
Szybka dezynfekcja powierzchni  1 min.
Działanie wirusobójcze wobec wszystkich wirusów osłonionych czyli tzw. formy przetrwalnikowe (łącznie z HBV, HCV, HIV) 1 min.
Adeno 5 min.
Papova 10 min.
Rota 1 min.
Aktywność w stosunku do MRSA ( czyli gronkowiec złocisty) 5 min.
B, F, Tbc 5 min.

Zarówno Incidin jak i Aerodesin są to preparaty gotowe do użycia, czyli albo bezpośrednio spryskujemy odległość 30cm, albo psikamy na chusteczkę i przecieramy. Nie zmywamy, czekamy aż wyschnie. Nie rozcieńczamy. I dobra nowina: obydwoma preparatami możemy także dezynfekować  narzędzia, choć są to głównie preparaty przeznaczone do dezynfekcji powierzchni ;) Dokładny opis  dotyczący dezynfekcji narzędzi co z czym i jak, już w kolejnym poście.

Link do środków dezynfekujących powierzchnie. Sporo tego ale na pewno wybierzecie dobry preparat za odpowiadająca wam cenę:) Możecie też po otwarciu linka zerknąć na poszczególne firmy z lewej strony menu :) Nie kupujcie na allegro, ebay i tym podobne. Sięgajcie po sprawdzone specyfiki wykorzystywane w kosmetyce, fryzjerstwie i medycynie.

Ale się rozgadałaaaaam :)

Brzmi groźnie?? I tak to ma wyglądać;)
Przecież zdrowie zarówno nasze jak i naszych klientek, to sprawa najwyższej wagi.