Trzy najważniejsze pojęcia związane z naszą skórą rąk.
DEZYNFEKCJA, PIELĘGNACJA, OCHRONA.

Może się zdziwicie ale to co tyczy się salonów fryzjerskich czy kosmetycznych dotyczy także salonów paznokciowych czyli nas :) Często jest tak że musimy wybiegać z ofertą poza konkurencję dlatego coraz częściej poza typowymi podstawowymi zabiegami paznokciowymi stosujemy ofertę mieszaną, związana z drobnymi zabiegami kosmetycznymi. Sanepid bardzo ostro podchodzi do spraw higieny czystości dezynfekcji sterylizacji itp. Nie spełniacie wymogów sanepidu lub ustawy ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady kosmetyczne, fryzjerskie i paznokciowe? Krótko mówiąc sanepid może was udoopić :)

Bardzo często pytacie się jak to jest z różnymi ustawami, jakim restrykcjom i wymogom powinny być poddane zakłady paznokciowe pod kątem prawnym, ale o tym w kolejnych postach.

Do rzeczy:

ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI SKÓRY – Dezynfekcja skóry przed zabiegiem lub/i po zabiegu w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich i paznokciowych  ma bardzo istotne znaczenie w ochronie przed zakażeniami. Nie wiem czy wiecie ale preparaty przeznaczone do higieny rąk i skóry traktowane są jako produkty lecznicze, ich rejestracja i dopuszczenie do stosowania podlega restrykcjom Ustawy – Prawo farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 126, poz. 1381). To co najważniejsze przy zabiegach to ochrona skóry poprzez stosowanie środków dezynfekujących, które eliminują źródła potencjalnego zakażenia.

ŚRODKI DO PIELĘGNACJI SKÓRY – Zdrowa, zadbana skóra, oraz ręce są ważne w kontakcie z klientem. Względy estetyki są istotne, jednak skóra a w szczególności ręce mają w praktyce szczególne znaczenie. To właśnie ręce poza pędzlem są najczęściej wykorzystywanym i zarazem najbardziej precyzyjnym narzędziem w codziennych czynnościach nieprawdaż??. Zabezpieczenie to nie tylko właściwy środek odkażający ale również odpowiednie nie wywołujące alergii preparaty myjące oraz środki pielęgnujące – kremy, balsamy itp.

RĘKAWICZKI – Niezbędną ochroną przy zabiegach w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich i paznokciowych jest właściwe zabezpieczenie rąk. Zasadniczą formą ochrony rąk jest stosowanie rękawiczek jednorazowych. Jest to ważne szczególnie przy wszelkich zabiegach gdzie możliwe jest naruszenie ciągłości naskórka. Jeśli używamy cążek, ostrych narzędzi zawsze zakładajmy jednorazowe rękawiczki. Eliminuje to ryzyko zakażeń. Odpowiednio dobierzcie rozmiar: za małe będą ściskały, a za duże będą nie wygodne. Starajcie się też nie nosić żadnej biżuterii gdyż podczas zakładania rękawiczki mogą się rozerwać.

Najczęściej używane preparaty do dezynfekcji rąk i skóry, które sprawdzą wam się w 100 procentach:
(oferta apteczna, lub sklepy rehabilitacyjno-lecznicze)

AHD 1000
Producent: Lysoform GmbH Niemcy
1 litr koło 22 zł

AHD 1000 LYSOFORM

Przeznaczenie:
Gabinety, w których świadczone są usługi fryzjerskie, kosmetyczne, paznokciowe, studia tatuażu i odnowy biologicznej. Sprawdzony na rynku medycznym, gdzie wymagany jest wysoki reżim. Skuteczny w profilaktyce zakażeń. Zapewnia bezpieczne wykonywanie usług kosmetycznych i paznokciowych. Dostosowany do wymagań sanitarno-higienicznych.

Obszary stosowania:
AHD 1000 to preparat delikatny dla skóry, przeznaczony w szczególności do dezynfekcji skóry przed manicure, pedicure, depilacją, zabiegami parafinowymi na dłonie i stopy oraz przed wszystkimi czynnościami związanymi z naruszeniem ciągłości tkanek i wprowadzaniem substancji pod skórę, np.: akupunktura, makijaż permanentny, piercing, tatuaż, wstrzykiwanie botoksu. Polecany do stosowania w gabinetach odnowy biologicznej przed zabiegami pielęgnacyjnymi, regenerującymi i oczyszczającymi. Ponadto może być używany do dezynfekcji rąk personelu oraz do dezynfekcji małych powierzchni odpornych na działanie alkoholu.

Skład:
etanol, kwas mlekowy, substancja nawilżająca, olejki zapachowe, woda oczyszczona

Skuteczność biobójcza: działanie bakteriobójcze, drożdżakobójcze, gronkowiec złocisty, wirus grypy H1N1, wirus Noro, prątki gruźlicy, HIV/HBV/HCV, wirus Adeno, wirus Rota, wirus Polio.

Wykonujesz coraz więcej zabiegów kosmetycznych i potrzebujesz czegoś jeszcze bardziej mocniejszego??
Proszę bardzo. Zamiast tysiaka walnij sobie to:
AHD 2000
Producent: Lysoform GmbH Niemcy
1 litr koło 30 zł

AHD 2000 LYSOFORM

Preparat alkoholowy do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk, skóry i pola zabiegowego. (stosuje się go również w szpitalach i gabinetach zabiegowych przed iniekcjami, operacjami, pobieraniem krwi, szczepieniami, akupunkturą, zmianą opatrunków, przy zdejmowaniu szwów )

Charakterystyka:  

 • wykazuje działanie natychmiastowe,
 • wykazuje działanie przedłużone (powyżej 3 godzin) potwierdzone badaniami,
 • ma szerokie spektrum działania; działa bakteriobójczo TBC, grzybobójczo ; wykazuje pełne działanie wirusobójcze (w tym HIV, HBV, HCV),
 • wykazuje skuteczne działanie nawet w obecności zanieczyszczeń organicznych, jak np. krew, albuminy,
 • działa bardzo delikatnie na skórę; jest dobrze tolerowany nawet przy częstym stosowaniu przez osoby o wrażliwej skórze i skłonnościach do alergii,
 • zawiera etanol i substancje pielęgnujące skórę,
 • dodatek substancji nawilżających zapobiega wysuszaniu skóry,
 • nie utrudnia gojenia się ran,
 • ułatwia zakładanie i przyleganie rękawic ochronnych,
 • nie pozostawia na skórze substancji chemicznych obciążających i drażniących skórę,
 • preparat ma przyjemny, ulotny zapach.

Zastosowanie:   

Higieniczna dezynfekcja rąk i skóry. Na uprzednio dokładnie umyte i wytarte jednorazowym ręcznikiem ręce, nanieść 3 ml preparatu. Dokładnie wcierać w skórę rąk, aż do wyschnięcia (ok. 30 sek.). Preparat stosuje się nierozcieńczony!

Skład chemiczny:

100 g preparatu zawiera:
etanol – 79,9 g
butan-2-on – 0,75 g
olejki zapachowe – 0,02 g
stabilizator – 0,63 g
woda oczyszczona ad 100 g

Certyfikaty i atesty:
Pozwolenie MZ nr 11431/M/99 z dnia 17.03.1999r.

I ostatni produkt do wyboru,
jeśli na poważnie prowadzisz działalność paznokciową:

Skinsept pur.
Firma ECOLAB

350 ml koło 25 zł.
1 litr 1000 ml kolo 34 zł

skinsept-pur-preparat do odkazania skory ECOLAB

Preparat do odkażania skóry przed iniekcjami, punkcjami i zabiegami. Jest to produkt leczniczy, niedostępny dla klientów indywidualnych. Tylko dla podmiotów uprawnionych, co oznacza że jeśli chcesz go kupić musisz przedstawić zaświadczenie, że prowadzisz gabinet kosmetyczny, paznokciowy, fryzjerski itp.

 • Szeroki zakres działania wobec mikroorganizmów, występujących na powierzchni skóry: bakterii (włącznie z prątkami gruźlicy i MRSA) oraz grzybów i wirusów (HBV, HIV, Herpes, Rota, Adeno)
 • szybkie i skuteczne działanie
 • alkohole jako substancje czynne gwarantują: skuteczne odkażanie o przedłużonym czasie działania, brak pozostałości na skórze, odtłuszczenie skóry, szybkie schnięcie preparatu
 • bezbarwny
 • nie zawiera jodu
 • autosterylny (Patent Europejski)
 • Substancje czynne o udowodnionej skuteczności klinicznej: izopropanol, etanol i alkohol benzylowy wzajemnie uzupełniające swój zakres działania, zapewniając szerokie spektrum działania.
 • Nadtlenek wodoru gwarantuje, że preparat jest wolny do przetrwalników przy produkcji, przelewaniu i napełnianiu. Zawarły w preparacie nadtlenek wodoru niszczy przetrwalniki bakterii, które mogą się dostać ponownie do roztworu.

Świadectwo rejestracji MZ 10728/M/96.

Podałam wam 3 główne produkty najbardziej popularne i najczęściej chyba używane w przemyśle kosmetycznym, fryzjerskim, i paznokciowym. Oczywiście jest tego więcej. Wystarczy zerknąć na którąkolwiek stronę firm aptecznych czy rehabilitacyjno-leczniczych.

Chociażby tu:
DEZYNFEKCJA RĄK
DEZYNFEKCJA SKÓRY

I co dalej chcesz inwestować w niewiadomego pochodzenia produkty
i oszczędzać na zdrowiu lub życiu?? ;)

Masz swoje sprawdzone specyfiki o tak szerokim spektrum działania ??
Pisz w komentarzach