Zobacz filmik i przekonaj się że paznokcie możemy zdobić nie tylko pędzelkiem ;)

 [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pKN0UoB3zVg[/youtube]

Nie będę się tutaj rozwodzić w temacie, bo wiem  że inni mogą się bardziej adekwatnie na ten temat wypowiedzieć, ale samo słowo Manga z jęz.japońskiego oznacza szkic, rysunek, komiks lub karykaturę, i kiedyś zwykle była drukowana w czerni i w bieli.

Ojcem Manga jest Hokusai Katsushika, znany głównie pod imieniem Hokusai,
jeden z najwybitniejszych malarzy japońskich stylu Ukiyo-e.

Manga jest w Japonii formą sztuki i – jednocześnie – popularnej literatury.
Krytykowana za zawartą w niej przemoc i podteksty seksualne.

Hokusai-MangaBathingPeople

Na sztuce Manga się nie znam za to stalówki do tego typu zdobień
świetnie możemy wykorzystać w zdobieniach paznokci.

Jeśli chodzi o rodzaje stalówek.
Najczęściej używane to:

Stalówka łyżeczkowa: najpopularniejsza wśród początkujących rysowników. Rysowane nią linie są nieco grubsze i bardziej miękkie. Ale za to daje nam większy komfort rysowania. Możemy jej użyć do wypełniania powierzchni (równie dobrze możemy do tego użyć czarnej farby lub cienkopisu. Końcówka jest umiarkowanie elastyczna, a środkowa część z kanalikiem doprowadzającym atrament stosunkowo sztywna. Pozwala nam na rysowanie jednolitych linii i kontrolowanie ich grubości.możemy jej używać do rysowania postaci, pejzaży, różnych efektów, ramek, obrazków. Powszechnie stosowana i łatwo można ją kupić.

spoon nib

Stalówka zaokrąglona. Czyli redisówka.może mieć różne rozmiary, od pół milimetra do kilku milimetrów – w zależności od tego, jakiej grubości linie chcemy narysować. Na końcu redisówki znajduje się dodatkowa nasadka, pod którą mieści się więcej tuszu ;D (co jest konieczne przy rysowaniu grubych, długich linii).  wykorzystywana do rysowania pejzaży i tła. ma bardzo elastyczną końcówkę i umożliwia znaczne otwarcie kanalika  doprowadzającego atrament, dzięki czemu w miarę nabierania wprawy będziesz mogła nią malować grubsze linie też. niektórzy rysownicy mangi używają jej do rysowania postaci. do umocowania jej zaokrąglonej końcówki potrzebujesz specjalnego trzonka.

stalowki_redisowki

Stalówka typu G. Możemy jej używać kiedy rysujemy zarówno grube, jak i cienkie linie,miękkie i łagodne. Tym typem stalówek posługuje się bardzo wielu rysowników mimo, że mogą stawiać lekki opór przy rysowaniu płynnych linii. Polecana przy rysowaniu pań o seksownych kształtach;)
Jest to rodzaj stalówki który pozwala na znaczne otwarcie kanalika doprowadzającego atrament co ułatwia kreślenie grubych linii. używając niewielkiej siły można kontrolować intensywność i grubość kreski. Stalówka tego typu doskonale nadaje się do rysowania linii krzywych i delikatnych. Bardzo często używana jest do rysowania postaci. Ulubiona stalówka wielu rysowników mangi i bardzo łatwo dostępna w sklepach z materiałami malarskimi.

g

Stalówka szkolna. Nadaje się zwłaszcza do rysowania linii cienkich. Stalówka ta należy do najtwardszych. Jest niezastąpiona do rysowania technicznych urządzeń i architektury. Ma takie same właściwości jak stalówka typu G. Ze względu na solidny kanalik doprowadzający atrament, nadaje się dla osób które mocno naciskają na papier. Używana jest do rysowania cienkich linii, pejzaży i efektów, lub gdy mocno dociskamy końcówkę, możemy jej użyć do rysowania postaci.

Tachikawa_School_Nib

I ostatnia stalówka japońska. Podobna do stalówki ściętej, ale z bardziej elastycznym kanalikiem doprowadzającym atrament. Przy małym nacisku kanalik znacznie się otwiera. Stalówka jest odpowiednia dla osób które uważają stalówkę ściętą zbyt twardą lub trudną w użyciu.  Używa się jej tak samo do rysowania postaci, pejzaży, efektów, ramek, rysunków, jak stalówki ściętej.

Tachikawa_Maru_NibTachikawa_Saji_Nib

Takimi stalówkami spokojnie można malować nie tylko odpowiedniego rodzaju tuszem, atramentem ale także farbkami akwarelowymi.

A jak nimi malować, o tym już w następnym filmiku.

Myślę że najwięcej na ten temat będzie miał do powiedzenia Mesjasz Ciszy,
której filmiki zamieszczam poniżej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xOgOP-h6Nmw[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=B8YY0mxMMLw[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SPrazuHN87Q&feature=c4-overview-vl&list=PLLZxlSYnoqTEDKImpgQ7FjYIOPczvok33[/youtube]