[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=4vxc8UbMaR0[/youtube]

Kilka cennych  rad:

 Korzystaj z jednej (albo kilku) z porównywarek cenowych. np ceneo.  Znajdziesz tam też opinie o konkretnym produkcie.

Zanim cokolwiek kupisz, sprawdź najpierw dokładnie nazwę oraz dane interesującej Cię firmy, takie jak adres, (nie tylko wirtualny), numer telefonu, NIP oraz inne użyteczne do identyfikacji informacje. Pamiętaj jednak, by ostrożnie podchodzić do opinii i komentarzy publikowanych w internecie (zwłaszcza anonimowych)

Sprawdź warunki transakcji. I informacje o kosztach. zwłaszcza koszty ukryte ( VAT albo cło – w przypadku towarów zagranicznych),

Sposoby zapłaty za towar (zapłata z góry lub zaliczka na pokrycie kosztów dostawy)

  • przy odbiorze (płacimy kurierowi), za pobraniem (płacimy na poczcie),
  • przelewem lub przekazem na konto sprzedającego,
  • karta kredytową.

Jeżeli płacimy kartą kredytową, to należy zachować szczególne środki ostrożności. Przed wpisaniem numeru karty, upewnij się, czy tzw. strona transakcyjna jest zabezpieczona, a podane informacje będą kodowane. Jeżeli sklep lub centrum autoryzacyjne jest odpowiedzialne to dane będą szyfrowane. O bezpieczeństwie strony świadczy skrót https przed adresem strony i obrazek zamkniętej kłódki (na dolnej belce strony).
Adres strony powinien zaczynać się od „https://” – literka ”s” oznacza bezpieczne (ang. secure) połączenie. Po drugie, upewnij się, iż przy adresie widoczna jest kłódka. Po kliknięciu na kłódkę powinny Ci  się wyświetlić pozostałe informacje dotyczące „certyfikatu” użytego do zabezpieczenia połączenia.

Zakupy najlepiej robić w dużych, znanych sklepach internetowych z systemem ( e-Card). Informacja o tym powinna być na głównej stronie sklepu.

Znajdź lub dopytaj się o informacje o sposobie ochrony i przetwarzaniu danych osobowych.

Ważne jest miejsce i zasady składania reklamacji.
W przypadku niezgodności zakupionego towaru z dostarczonym, konsumentowi przysługuje tzw. „reklamacja” u sprzedawcy. W tej sytuacji kupujący wskazując, że towar nie posiada cech, o których istnieniu zapewniał go sprzedawca ma prawo żądać wydania towaru zgodnego z umową, bądź też obniżenia ceny lub dokonać zwrotu towaru. zawsze pytaj sprzedawcę o dołączenie do zakupionego towaru rachunku lub faktury.reklamacja odbywa się na ich podstawie

Sprawdź termin realizacji zamówienia (kiedy zamówienie będzie gotowe do odbioru lub kiedy zostanie wysłane).

Nie klikaj w co popadnie!

Nie klikaj w linki zawarte w wiadomości e-mail, tweety, reklamy itp. zanim nie upewnisz się, że są one bezpieczne. Oferty, które są zbyt piękne, żeby być prawdziwe, zwykle takie nie są. Oszuści wykorzystują je jako przynętę, by skusić Cię do kliknięcia. Najedź na dany link wskaźnikiem myszy  aby zobaczyć adres odnośnika. Jeśli masz co do niego jakiekolwiek wątpliwości, lepiej w niego nie klikaj!

Uważaj na publiczne sieci WiFi

Korzystanie z otwartych sieci bezprzewodowych do zakupów online jest bardzo oszczędne, ale i tak może Cię sporo kosztować! Niezabezpieczona sieć, to zachęta dla hakerów.

Znasz to przysłowie  „widziały gały co brały”??. Warto przyjrzeć się z lupą w ręku temu, co napisane drobnym druczkiem i nie ufać obrazkom, które mogą okazać się mylne.

Podziel się Twoim zakupowym doświadczeniem w komentarzach.

Dzięki:)