Najczęstsze problemy w zdobieniach metodą konad. Część trzecia.

Problem z czyścikiem. Czyścik rysuje powierzchnie płytki.
Jeżeli masz czyścik z metalową końcówką to za każdym razem, gdy go użyjesz pozostawi rysę na płytce.(nie ma to wpływu a odbijanie i zniszczenie wzorka, gdyż wzorki są grawerowane laserowo).
Jeśli już to- polecam czyścik z plastikową końcówką (ja miałam w zestawie 2 czyściki 1 z metalową i 1 z plastikową) Zużytą kartą (telefoniczną, bankomatową itp.) też da się czyścić nie rysując płytki. ;)

Problem ze stemplem. Zbyt tłusty stempel i wzorki się nie odbijają.
Przed pierwszym użyciem stempelek należy odtłuścić/zmatowić, np.: pocierając gumkę stempla o wnętrze dłoni przez 1-2 minuty trzeba trzeć o skórę by zetrzeć tą pierwszą tłustawą warstwę aż kolor stempelka będzie jaśniejszy ; myjąc w ciepłej wodzie z mydłem lub odtłuścić delikatnym zmywaczem. Ważne aby powierzchnia stempelka nie była w żadnym miejscu świecąca tylko matowa.
Uwaga! nie matowić stempelka pilnikiem, polerką ani żadnym ściernym narzędziem – można tym go zniszczyć.
Ja trafiłam chyba na bardzo natłuszczony stempelek ;) dopiero jak go wyszorowałam szczoteczką z mydłem pod ciepłą wodą to zaczął mi odbijać wzorki:).

Czyszczenie Płytek.
Według mnie najlepszy do czyszczenia jest normalny zmywacz z acetonem. Nie jest zalecany przez producenta ale myje płytki zdecydowanie lepiej niż bez acetonowy. Chociaż jak dla mnie nie ma znaczenia bo ja w ogóle nie używam acetonowych zmywaczy i robię to patyczkiem kosmetycznym. Jedną stronę patyczka maczam w zmywaczu, przemywam płytkę a suchą stroną wycieram. wtedy wzorki odbijają się super.
Czy po każdym zrobieniu wzorku muszę przemywać tą płytkę zmywaczem? Bo już drugi raz ten sam wzorek się nie chce odbić ….
Tak, płytkę trzeba przemywać bo inaczej po nieudanym wzorku pozostają resztki zaschniętego lakieru….
Za każdym razem trzeba czyścić płytkę, więc w matrycy z wzorkiem będzie się zbierał zmywacz tak? trzeba czekać aż wyschnie czy można od razu dawać na nią lakier? Nie chcę, żeby potem lakier się „rozpłynął” bo wzorki mogłyby nie wyjść?
Otóż nie trzeba długo czekać. Zmywacz szybko odparowuje. Ale trzeba pamiętać żeby zmywacz nie miał w składzie olejków natłuszczających.