Modelowanie i zaciskanie tunelu czyli zaciskarki kontra klipsy ślizy stolarskie i rurki.
Jeśli pracujesz na żelu to:
Użyj albo zaciskarki albo klipsa. Są osoby które do zaciskania żelowego tunelu używają wyłącznie zaciskarki natomiast do akryli wyłącznie klipsa lub odwrotnie. Warto wypróbować zarówno zaciskarkę jak i klips i wybrać dla siebie te które są dogodniejsze.
Zaciskarka: Po przymrożeniu żelu w lampie około 15- 20sekund. Zaciskarkę zaciskasz w miejscu gdzie zaczyna się wolny brzeg paznokcia. Najlepiej nadaje się do tego ”sztywny ” żel… nie silikonowy gdyż jest zbyt elastyczny i trudniej się na nim zaciska tunel, ale to kwestia wprawy.
Do przymrożenia żelu,trzeba samemu popróbować różne czasy. zwykle 15-20 sek wystarczy.
Generalna zasada jest taka:
Robiąc żel na formie najpierw robię tzw. Szkielecik czyli cieniutka warstwa żelu podkładowego. Oczywiście odpowiednio zaginam (roluję)formę żeby już od początku nadać tunelowi odpowiedni okrągły a nie płaski kształt.
Potem 15-20 sek do lampy, żeby 'przymrozić’ pazurka wyjmuję, zaciskam i z powrotem wkładam do lampy razem z zaciskarką żeby go już utwardzić do końca czyli zwykle około 2 minut. Po zdjęciu zaciskarki wykonuję cała resztę stylizacji .
Inna ważna rzecz:
Prawidłowe zaciskanie tunelu to nie ściskanie wolnego brzegu poprzez mocne sklejenie formy na czubku, lecz zaciśnięcie tunelu po całej długości paznokcia przy wałach bocznych aby wolny brzeg był prostopadły do linii włosa a nie wpadał w trapez.!!
Zaciskarka tak samo jak klips nie nadaje się do formowania tunelu na tipsie gdyż tips może popękać!!
Zaciskarką i klipsem pracujemy na szablonie na warstwie bazowej czyli tzw szkielecie. ( Dla tych co jeszcze nie wiedzą warstwa bazowa to jest ta pierwsza warstwa żelu podkładowego którą dajemy przed żelem budującym jeśli ktoś używa 3 fazówki, lub przed jednofazówką jeśli taką używamy.
Z klipsami jeśli chodzi o żel robimy dokładnie tak samo. Wkładamy paznokieć razem z klipsem do lampy.
Klipsy są mniej wytrzymałe od zaciskarki. Chociażby z tego względu ze są plastikowe. Natomiast zaciskarka zwykle wykonana jest ze stali nierdzewnej i łatwiej ją utrzymać w czystości i starcza nam na długie lata przy odpowiednim jej użytkowaniu i dezynfekcji. Poza tym modelowanie tunelu klipsem jest mniej komfortowe dla klientek, które często odczuwają dyskomfort w postaci bólu przy zaciskaniu tunelu.
Im więcej masz materiału im bliżej końca paznokcia jesteś a akryl czy żel jest na tyle elastyczny żeby zacisnąć tunel tym mniej odczuwalne jest tzw „wyginanie sie” na płytce naturalnej i mniej odczuwalny dyskomfort.
Jeśli pracujesz na akrylu: Zarówno zaciskarka jak i klamra świetnie się sprawdza.
Metoda i czas zaciskania tunelu jest troszkę inna:
Akrylowy Tunel powinien być zaciskany w momencie kiedy akryl jeszcze da się ukształtować. Po nałożeniu akrylu ale jeszcze przed jego obróbką.
Akryl zaciskasz, w momencie, gdy jest jeszcze elastyczny, a jednocześnie, gdy nie „odbijesz” zaciskarki czy klipsa w jeszcze nieutwardzonym akrylu.
Rurki do modelowania tunelu:
Rurki przydają się gdy zależy Ci na idealnym tunelu, a nie masz wprawy w nakładaniu akrylu i zaciskaniu go w odpowiednim momencie.
Polega to na tym, że nakładasz akryl na formę i kiedy troszeczkę stwardnieje (na tyle, że trzyma kształt bez formy, ale jest jeszcze plastyczny), wkładasz rureczkę pod wolny brzeg i modelujesz na niej krzywą C. Musisz wyczuć ten moment, kiedy akryl nadaje się w sam raz do modelowania.
Krzywa C tunelu na prawdę ładnie wtedy wychodzi. Rurka to wcale nie wyższa szkoła jazdy.
A wiec jak akryl już zaschnął na tyle że jest jeszcze elastyczny zdejmujemy formę, podkładamy wybrany rozmiar rurki pod spód i palcami dociskamy do rurki akryl. Trzymamy trochę, wyjmujemy i mamy piękny tunel.
Zestaw rurek do modelowania krzywej C dzięki różnym wielkościom średnicy łatwo dopasować do rozmiaru każdego paznokcia.
Minusem jest to że zwykle taki zestaw jest dosyć drogi. Ale starcza na długie lata i zawsze możemy rurki wykorzystać do innych zdobniczych celów;)
Uwaga rurki nadają się do tipsów!!
Rurki też często są stosowane do termicznego modelowania tipsa.. czyli najpierw:
Moczymy tipsa w gorącej wodzie potem powolutku wciskamy tipsa do odpowiedniej rurki i wkładamy do wrzątku, tips się formuje i po użyciu takiego tipsa mamy idealny tunel .
Wady i zalety formowania tunelu:
Ładny tunel robi wrażenie, ale sprawdza się tylko przy długich paznokciach.
Istnieją też przeciwnicy metody zaciskania tunelu ze względu na dyskomfort stosowania tej metody, ale po ściśnięciu klipsem czy zaciskarką pazurki są smuklejsze niż bez zaciskania.
Ja początkowo zaciskałam zwykłą pęsetą, potem większą i prostą pęsetą medyczną, którą kupisz w każdym medycznym sklepie. Ale ciekawy efekt daje też użycie rurek,lub śliz stolarski.
Reasumując:
Na dzień dzisiejszy jednak pozostanę przy mojej zaciskarce i dobrze zrolowanych szablonach. Może kiedyś mi się odmieni? ;)
Pęseta wygięta ZACISKARKA DO TUNELU – samozaciskająca się. Firma JICO.
Nie wymaga trzymania.
Stal nierdzewna szlachetna. Wystarczy ścisnąć ją po bokach i założyć na żel lub akryl na szablonie i puścić. Penseta sama trzyma zacisk na szablonie. Pozwala na wiekszą swobodę w czasie pracy.
A Ty Czego używasz do formowania tunelu?
Zaciskarki
Pęsety
Rurek
Tipsów tunelowych
czy klamerek?