Jeśli masz już zrobione i wybrane zdjęcie, ja zwykle robię ich …naście a potem wybieram to najlepsze, i robiłaś je zwykłym aparatem kompaktowym, to zdjęcie będzie wymagało obróbki, którą najlepiej jest zrobić w programie graficznym.

wiszące zdjęcia

Wiadomo że zdjęć do konkursów nie retuszujemy. Ale jeśli chcemy się pokazać z  własną kolekcją, takie zdjęcie będzie wymagać odpowiedniej obróbki zwłaszcza jeśli np. mamy problem z doborem odpowiedniego światła, lub temperatury barwowej. Na ten temat mówiłam we wcześniejszym poście że dobrze jest się zaopatrzyć w kilka rodzajów odpowiednich filtrów. A jeśli ich nie masz to skorzystaj właśnie z graficznego programu.

Ja moich zdjęć zwykle nie retuszuję. Jedynie co to dodaję znak wodny do zdjęcia i tyle. A zdjęcie staram się robić w odpowiednim świetle właśnie z odpowiednio dobranymi filtrami.

Zdarza się że nawet jeśli robimy zdjęcie w świetle dziennym, nasz aparat nie zawsze uchwyci kolor tła, przez to musimy poprawić nasycenie barw i kontrast danego zdjęcia.

Jest wiele darmowych programów graficznych w internecie. Który wybrać? Najprostszy!!!

To na co musisz zwrócić uwagę czy w danym programie pobawisz się zmianą nasycenia barw, kontrastowaniem, kadrowaniem i wyostrzeniem obrazu. To są najbardziej podstawowe rzeczy z którymi najczęściej będziesz mieć styczność.

Ja na co dzień korzystam z bardzo prostego programu którym jest PHOTOSCAPE.

Photoscape PROGRAM GRAFICZNY

Jest po polsku chociaż ja używam pierwotnej wersji angielskiej, bo nie chciało mi się szukać i zmieniać. Zresztą program jest bardzo prosty i intuicyjny nawet po ang.

Jest w nim tak zwany BATCH EDITOR czyli takie coś gdzie między innymi możesz wstawić np. własny znak wodny. I z tego najwięcej korzystam.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PPCEg6aVytI[/youtube]

Podsumowując:
Odpowiednio użyte proste narzędzia graficzne pomogą ci wydobyć piękno zdjęcia
i jego temat.

aparat fotograficzny vintage
A WIĘC DO DZIEŁA,
zachęcam cię do sprawdzenia swoich możliwości w dziedzinie fotografii.

Zobacz część 3. KOMPOZYCJA