O CO CHODZI Z TĄ KOMPOZYCJĄ??

kompozycja 1

Wiadomo że połowa sukcesu to piękne zdobienie
a druga polowa to świetnie zrobione zdjęcie.

Kompozycja to podstawa każdego dobrego zdjęcia.
Nic ci nie da dobre światło, tło itd. jeśli twoja kompozycja będzie do d….

Inaczej mówiąc kompozycja to zespół elementów które wzajemnie się uzupełniają i współgrają ze sobą!!

  Proste?? No wcale NIE!!! :)

Ale jest kilka prostych zasad które możesz wziąć pod uwagę.

Ogólnie rzecz biorąc na kompozycję składa się umiejętne dobranie kształtów,proporcji, kolorów, oraz faktur, tak aby kompozycja była czytelna i prosta dla odbiorcy. To o co nam chodzi aby w naszej kompozycji skupiały uwagę tylko elementy najważniejsze, czyli chodzi o nasze dłonie i paznokcie.

Najprostszą kompozycją dla nas jest kompozycja centralna, gdzie nasze dłonie są w centralnym punkcie zdjęcia i układ światła skupia się na nich. Wtedy nasze paznokcie od razu bezwiednie rzucają się w oczy.

ręka w centrum

To jak ułożysz swoje palce czy dłoń i pod jakim kątem to także jest kompozycja. Może być też tak że, jeśli ułożysz palce w centralnym punkcie zdjęcia, może się ono wydać nudne, płaskie,  lub banalne. Wszyscy tak robią co?? ;)

płaska ręka

Dlatego:

Czy znasz zasadę 4 mocnych punktów???!!! Istnieje ona w fotografii. Jest to tak zwana siatka zdjęcia. Jeśli podzielimy sobie kadr na równe linie dwie poziome i dwie pionowe wyjdzie nam właśnie siatka zdjęcia.

siatka zdjęcia

Teraz popatrz w jakich miejscach te linie nam się przecinają. Zobaczysz że dokładnie nam się one przecinają w 4 punktach tak? To są właśnie te strategiczne dla nas 4 punkty. Ważne jest aby w jednym lub kilku tych punktach umieścić najważniejszy element naszej kompozycji. Wtedy na pewno przyciągnie ono oko odbiorcy.

kompozycja zdjęcia

Każdy element kompozycji musi być przemyślany. Nie ma miejsca na przypadkowość. Odpowiednie ułożenie ręki może być naszym atutem. Splecenie palców w tzw koszyczek pozwoli ukryć krzywe palce zgadza się? Grube palce fotografuj do ich pierwszego zgięcia.  Natomiast smukłe dłonie najlepiej wyglądają skrzyżowane jedna na drugiej. Lepiej będą wyglądać dłonie fotografowane pod pewnym kątem niż te na płasko. Palce nie mogą być zbyt ściśnięte lub zbyt wyprostowane lub szeroko rozstawione bo będzie to wyglądać nienaturalnie i nie da dobrego efektu całości..

zbyt szeroko rozstawiona 1

zbyt szeroko rozstawiona 2

Staraj się nie robić zdjęcia od razu po stylizacji o ile to możliwe, tylko następnego dnia;) żeby nie było widać zaczerwienionych skórek, i zbyt dużo oliwki na paznokciach. Daj czas dłoniom aby oliwka się wchłonęła a skórki zregenerowały.

Tutaj masz gotowe propozycje ułożenia ręki:

pozycja ręki 1 pozycja ręki 2 pozycja ręki 3 pozycja ręki 4 pozycja ręki 5

Robiąc zdjęcie pomyślałabyś o tych wszystkich niuansach? Niby nic a jakie ważne:)
A ty jak robisz zdjęcia??
Może czas pomyśleć o podstawach fotografowania?
MASZ JE TUTAJ KLIKNIJ