Otóż sprawa wcale nie jest taka prosta.
Chociaż Kolinsky zajmuje szczególne miejsce w formalnej hierarchii królestwa zwierząt,

istnieje niewiarygodna ilość nieporozumień co do tego, co gdzie i kto z kim pasuje, i kim są jego “kuzyni” .
Wynika to w dużej części, z bardzo luźnego wykorzystania nazwy koliński używanej do dzisiaj.”

Naukową” nazwą Kolínský jest Mustela siberica. Nazwa ta składa się z kombinacji rodzaju (Mustela) i gatunku (siberica) Czyli mustela siberica lub sibirica  to nic innego jak syberyjska kuna :) Lub inaczej  z ang. siberian weasel czyli dokładnie Syberyjska kuna ;)

Wyjaśniając wątpliwości co poniektórych kuna i soból to są dwa całkiem różne zwierzątka, (różne co do gatunku), pochodzą jednak z tej samej rodziny zwierząt: łasicowatych.

Łasica syberyjska (Mustela sibirica), znana również jako kolonok,  pochodzi z Azji  i jest klasyfikowana jako zagrożona wyginięciem przez IUCN,International Union for Conservation of Nature czyli Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody  ze względu na szeroką i w dużych ilościach dystrybucję właśnie tak cennego i pożądanego włosia.

kolonok mustela sibirica

 Łasica syberyjska stanowi formę przejściową pomiędzy małymi łasicowatymi (takich jak gronostaje i Łasice) i ich większych kuzynów (norki i tchórze). Ich futro jest bardzo cenne zwłaszcza dla przemysłu malarskiego.  Łasica ma około piętnastu centymetrów długości i duży puszysty ogon około 20-25 cm. Ma czerwono-brązowe futro mieszka na Syberii i północnych Chinach, zwykle wzdłuż rzek na obszarach leśnych. Łasica jest to zwierzę żyjące zarówno w niewoli, jak i na ogół samodzielnie.

Włosie Kolinsky (Koliński) to włosie z czerwonej kuny (red marten), kuny te żyją na Syberii i w innych rejonach świata w których jest bardzo zimno. Pan który oznaczył to zwierzątko jako gatunek nazywał się właśnie Kolinsky. Stąd taka właśnie nazwa na włosie z tej kuny. Włosie to jest elastyczne, dosyć sztywne, sprężyste i bardzo dobrze naturalnie natłuszczone (dlatego akryl w postaci masy nie zakleja tak łatwo takich pędzli). Jest to najlepsze włosie pędzli do akrylu. Najlepsze pędzle z włosia Kolinsky są układane ręcznie, nigdy nie przycinane na szpicu, a  włosie pochodzi z ogona kuny samca z zimowego futra. Włosie ma kolor – miodowo brązowy. Nie wiem czy wiecie ale włosie gorszej jakości pochodzi z pleców i brzucha iniestety jest dosyć powszechne.


Idąc dalej: Soból – to też naturalne włosie ale nieco mniej odporne na zaklejanie się masą akrylową, choć tak samo sprężyste, elastyczne i giętkie. Kolor brązowy przechodzący w jasny brąz. 

mlody-sobol

W Ameryce i Kanadzie żyje odmiana Kolinsky, w Polsce nazywana Kuną-Kołonką. W Rosji gdzie żyje ich najwięcej nazywa się je sobolem i właściwie ta ostatnia nazwa przetrwała. Sobole mają bardzo cenne futro właśnie dlatego, że ich włos jest bardzo delikatny i wytrzymały. Oprócz przemysłu futrzarskiego włosie sobola wykorzystuje się również do produkcji ekskluzywnych pędzli dla artystów malarzy i kosmetyczek.

Kolinsky również znany jest też jako czerwony soból.

Najlepsze pędzle wykonane są tylko z męskiego włosia, ale większość pędzli  ma mieszankę około 60 męski/40 żeński. Włosie Kolinsky wydają się być blado czerwonego koloru z ciemniejszymi końcówkami. Ze względu na trudności w  zbieraniu włosia, i fakt, że inne włosie naturalne i sztuczne nie jest porównywalne pod względem jakości, włosie koliński jest niezwykle cenne, a tym samym kosztowne. Ci, którzy używają Kolínský  twierdzą, że ma niezwykłą wytrzymałość, smukłość i sprężystość w porównaniu z innymi pędzlami. I prawdą jest że niewiele pędzli może się równać z kolinski. Najlepsze sobole Kolínský  są zwykle używane jako pędzle akwarelowe. Gorsze gatunki sobola Kolínský  są również często stosowane w malarstwie olejnym.

Patrząc na włosie Kolínský od nasady do końca, widzimy, że jego średnica jest większa blisko środka, a następnie zwęża się do cienkiej kropki na końcu. Kiedy zwiążemy razem włoski zobaczymy charakterystyczne wybrzuszenie na środku.

Inną, równie ważną cechą pędzla Kolínský jest jego zdolność powracania zawsze do poprzedniego kształtu. Jest to możliwe dzięki wielkiej odporności włosia Kolínský na bardzo zimne klimaty.

Większość pędzli Kolinsky mieści się co do wielkości na numerze 12, niektóre idą do 14, a jeszcze inne nawet wyżej. Tylko starsze zwierzęta mają wystarczająco długie włosy dla tych rozmiarów, a ich długie ogony ciągnące się po ziemi, gubią cenny włosy. Bardzo długich najwyższej jakości Kolinsky jest mało. Chociaż Kolinski występują również w północnych Chinach i północnej Japonii, najlepsze włosy pochodzą od zwierząt, w najbardziej północnej- części Syberii. Kolinski musi być złapany w środowisku naturalnym, w przeciwieństwie do wznoszonych farm futrzarskich jak to jest dzisiaj.

mustela sibirica

Wszystko to sprawia, że pędzle Kolinsky są drogie i możecie napotkać wielu przebiegłych naciągaczy którzy promują włosie za niższą cenę. Powszechnym procederem jest stosowanie gorszego stopnia włosia Kolinsky czyli włosie nie pochodzi od włosów samców, od ogona, lub z zimowego futra. Takie pędzle nie sprawdzają się dobrze, ale nadal mogą być nazywane Kolinsky! Innym procederem jest mieszanie gorszej jakości włosia mniej drogich zwierząt lub mieszanie syntetycznego włosia z włosami Kolinsky. Jest to trudne do wykrycia, ale doświadczony stylista  zauważy mniejszą wydajność.

Inne metody obejmują oszczędzanie na  rozmiarach włosia jak robienie 10-tki wielkości tradycyjnej 8-ki itd. Albo oszczędzanie na długości i ilości włosów; co przekłada się na to że nie mamy wystarczająco dużo włosów wewnątrz pędzla aby spełnił  on swoje zadanie. Wreszcie, możecie się spotkać ze wzrostem występowania w ostatnim czasie pędzli oferowanych  jako Kolínský ale wykonanych z włosów  innego zwierzęcia.

Reasumując włosie kolinsky pobierane jest z ogonów (Mustela siberica), gatunku łasicy, a nie stricte tylko i wyłącznie Sobola :)

łasica

Śliczne zwierzątka prawda??