Primer to płyn, wodny roztwór kwasu najczęściej metakrylowego – służy do odtłuszczenia naturalnej płytki paznokcia, lekkiemu wytrawieniu go i przygotowaniu pod pierwszą warstwę żelu. To każdy wie;)

Generalnie to taka buteleczka z płynem i pędzelkiem w środku;) Może być kwasowy lub bez kwasowy. Nie przemywamy. Nakładamy go minimalnie na środek  paznokcia i płyn się sam rozlewa.  Jeśli nałożymy go zbyt dużo  lub nie do końca nam wyschnie może zdarzyć się tak ze masa żelowa będzie nam odchodzić. Po odparowaniu płytka paznokcia pozostaje matowa.

Primer kwasowy generalnie dedykowany jest metodzie akrylowej. Zawiera on wysoki procent kwasu metakrylowego jest zatem preparatem silnie działającym – dlatego aplikujemy go delikatnie i punktowo. Jego zadaniem jest penetracja płytki paznokcia, która spowoduje, że drobne mikropory na płytce paznokcia będą bardziej podatne na łączenie z masą. Nie bez przyczyny nazywa się go czasem”wytrawiaczem” płytki.

Czym są primery bezkwasowe?

Primery bez kwasowe (non-acid primer) są łagodniejsze od kwasowych, ich skład chemiczny jest bowiem zupełnie inny. Głównym składnikiem primerów bez kwasowych jest octan etylu (ester etylowy kwasu octowego), a nie kwas metakrylowy jak w przypadku primera kwasowego.

Należy pamiętać, że primery można stosować tylko i wyłącznie na naturalną płytkę paznokcia, nigdy na tipsy. Wskazane jest unikanie kontaktu ze skórą, ponieważ każdy primer może uczulać. W przypadku primerów bez kwasowych, zapach który czujemy podczas jego aplikacji nie jest tak drażniący jak w przypadku stosowania primerów kwasowych. Primer bez kwasowy z reguły wysycha wolniej niż kwasowy, i po jego wyschnięciu płytka paznokcia lekko się błyszczy.

2013-06-27 15.29.25 2013-06-27 15.29.35

2013-06-27 15.30.59

I teraz tak. Co to jest bonder:

Bonder to żel UV podkładowy nakładany bezpośrednio na naturalny zmatowiony paznokieć lub na paznokieć + tips. Bonder to nie primer ani kwasowy ani bez kwasowy. Bonder to 2 w 1 => primer + bazowy zwykły podkładowy  żel = bonder. Inne nazwy z którymi możesz się spotkać to właśnie żel podkładowy, lub base gel.

Bonder to preparat bez kwasowy, zwiększający przyczepność masy żelowej. Nakłada się go w bardzo niewielkiej ilości na część naturalną zmatowionego paznokcia,i utwardza w lampie UV przez ok. 1 minutę (wtedy preparat otrzymuje właściwości przyciągające – wytwarza się  tzw. warstwa dyspersyjna po to aby kolejna masa żelowa trzymała się  lepiej). nie przemywamy, Możesz się spotkać także z nazwą primer UV.

base gel

2013-06-27 15.30.24

Więc wszystko jasne: primer to płynny roztwór kwasu, a bonder to baza połączona z primerem światło utwardzalna, coś w rodzaju jak bardzo rzadki żel:)

Czasami możesz się spotkać z taką nazwą jak Nail prep. Czyli preparat który przygotowuje naturalny paznokieć do dalszych zabiegów.

Nail Prep –  to także preparat bez kwasowy, który nakładamy cienko na paznokieć i czekamy aż wyschnie. Nie przemywamy po czym nakładamy masę żelową.
Jest to wytrawiacz, który służy do odtłuszczenia i dehydralizacji czyli wysuszenia  płytki paznokcia przed zastosowaniem preparatów utwardzalnych (żel UV, akryl). Czyli zwykle także buteleczka z płynem a w niej  pędzelek.

pid381

Który lepszy i co kupić??

Jeśli masz  bardzo przetłuszczającą się płytkę paznokcia i pracujesz metodą 3 fazową najlepiej użyć primera i bondera . Czyli najpierw primer potem bonder następnie żel budujący i nabłyszczacz.

Lub jeśli masz nail prep zamiast primera to używasz go plus bonder.

Jak poznać czy twoja płytka paznokcia się przetłuszcza? Reguła jest taka: Jeśli jesteś właścicielką  tłustej cery to twoja płytka paznokcia również będzie się zachowywać podobnie i przetłuszczać.

Jeśli masz normalną płytkę  to sam bonder na zmatowioną płytkę zwykle wystarczy. Następnie żel budujący i nabłyszczacz.

W metodzie jednofazowej  tak samo możesz użyć primera to przetłuszczającej się płytki, nail prep-a lub bondera, aczkolwiek nie jest to konieczne.

A ty jakich produktów używasz?? :)