Malowanie paznokci metodą one stroke tłumaczone jest z ang.
jako malowanie jednym pociągnięciem.

Technika ta głównie jest wykorzystywana do malowania obrazów, ale staje się coraz bardziej popularniejsza jeśli chodzi o malowanie paznokci.
Jest to styl którym maluje się głównie elementy florystyczne czyli kwiaty, liście, trawy, owoce za jednym pociągnięciem pędzla wykorzystując do tego zwykłe akrylowe farbki.

Malowanie paznokci  metodą one stroke polega na nałożeniu akrylowej farbki (zwykle dwóch różnych kolorów) na specjalnie do tego celu przeznaczony płaski i odpowiednio przycięty pędzel. A odpowiednia technika trzymania pędzla i odpowiednie jego ułożenie pozwala na komponowanie barwnych bardzo realistycznych motywów.

Jedno pociągnięcie pędzla metodą one stroke pozwala na niezwykłe łączenie ze sobą kolorów ich cieniowanie oraz uzyskanie niesamowitej głębi. Wspomniane wcześniej farby akrylowe powinny posiadać wysoką pigmentację i krycie, dzięki czemu idealnie rozprowadzą się na płytce paznokcia.

W tej metodzie malowania paznokci mamy do wykorzystania kilka rodzajów pędzli w zależności jaki efekt chcemy uzyskać:

Pędzle płaskie „one stroke”
Mają dłuższe włosie i nie są tak grube jak inne płaskie pędzle, przez co mają ostrzejsze krawędzie. Przed przystąpieniem do malowania paznokci, pędzle wystarczy zanurzyć w wodzie i osuszyć papierowym ręcznikiem. Pędzle płaskie wykorzystujemy są do malowania wzorów płatków, pąków kwiatów, oraz liści.

Pędzle szczotki „one stroke”
Pędzelki o grubej i niespójnej szczecinie. Wykorzystujemy je do cieniowania tekstur i tła, malowania wnętrz kwiatów, konarów drzew,bzu.
Linery „one stroke” czyli bardzo cieńkie pędzelki tak zwane piórka.
Do malowania cienkich linii, np. wstążek, łodyg, winorośli i pnączy. Pędzel przed przystąpieniem do malowania powinniśmy kilka razy zanurzyć w wodzie, a następnie dokładnie zanurzyć w farbie.
Wachlarze – do malowania i cieniowania tła, traw.
Oraz pędzle skośne – do malowania liści, pąków i innych elementów za pomocą tzw. Przecinków.

Zanim nauczymy się dokładnie malowania paznokci tą metodą warto wcześniej poćwiczyć technikę na większych powierzchniach np. na kartce papieru, oraz zapamiętać kilka niezbędnych rad:

Płytka paznokcia na której zostaną namalowane motywy powinna być matowa, czysta, pozbawiona jakichkolwiek nierówności, zanieczyszczeń w tym pyłów.

Zanim przystąpisz do malowania paznokci metodą one stroke, dokładnie ustal położenie poszczególnych elementów, unikniesz tym samym późniejszego poprawiania i zmywania farbki, gdy, któryś z detalów nie zmieści się na paznokciu. Najlepiej wcześniej przygotować sobie szkic na kartce papieru.
Staraj się konsekwentnie umieszczać części motywów, w taki sposób aby tworzyły one pewną całość.
Po namalowaniu wzorku i wyschnięciu farbki na paznokciu zabezpiecz go przed ewentualnym zmyciem, najlepiej żelem nabłyszczającym, utwardzaczem lub bezbarwnym lakierem.

Pomimo tego że zajmuję się malowaniem i zdobieniem paznokci około roku, ciągle uczę się tej techniki i ciągle ją doskonalę. Warto się uczyć nowych technik

Więcej na temat: malowanie paznokci metodą one stroke,oraz na temat doboru pędzli znajdziesz na moich kolejnych postach, gdzie będę już dokładniej omawiać tą technikę w moich tutorialach krok po kroku.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6Vx3pIIuYvs&feature=related[/youtube]