Mam tu na myśli narzędzia ostre takie jak: cążki, nożyczki,pęsety, łyżeczki UNY, kopytka, które wymagają zarówno dezynfekcji jak i sterylizacji, ponieważ mają kontakt z naszym naskórkiem, i mogą naruszyć jego ciągłość, co może być powodem bardzo poważnych  zakażeń lub zarażeń.

Komu nie chce się bawić w kupowanie specjalnych sanityzatorów, stelizatorów, myjek UV, autoklawów i tym podobnych, o czym w następnym poście,
najtańsze 2  środki dezynfekująco /sterylizujące, najbardziej popularne, które możecie kupić w każdym sklepie medycznym, jakie znalazłam to:

Aldesan E. Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy „SEPTOMA” .
1 litr kosztuje około 24 zł i roztwór starcza na 14 dni.

aldesan E dezynfekcja sterylizacja narzedzi
Zaliczany jest jako substancja toksyczna. Działa toksycznie przez drogi oddechowe i po połknięciu . Nie wdychamy rozpylonej substancji:) Jest to środek  zarówno sterylizujący jak i dezynfekujący, który może być stosowany do odkażania narzędzi chirurgicznych lub też dentystycznych, a także sprzętu medycznego czyli takich przedmiotów jak endoskopów, drenów gumowych,  które mogą zasiedlać drobnoustroje, dlatego przed użyciem wymagają sterylizacji i dezynfekcji. Preparat Aldesan E, działa skutecznie przeciw wirusom, bakteriom, prątkom gruźlicy typu ludzkiego i bydlęcego oraz przeciw sporom bakterii. Preparat wykazuje także działanie  grzybobójcze i inaktywuje wirusy – w tym HBV ( wirusowe zapalenie wątroby typu B) i HIV. Preparat nie powoduje korozji narzędzi chirurgicznych. Płyn zawiera specjalny aktywator w nakrętce który musimy wsypać i dokładnie wymieszać razem aż do rozpuszczenia. Tak przygotowany roztwór nie traci właściwości bakteriobójczych w czasie 14 dni przechowywania.

Skład aktywatora: mieszanina fosforanów.
Skład preparatu: aldehyd glutarowy 2g w 100 g, alkohol etylowy 25 g w 100 g, woda do 100g.

Narzędzia starannie myjemy,suszymy i wkładamy do sterylnego naczynia najlepiej zamknięte naczynie metalowe lub szklane. Następnie zalewamy dokładnie płynem, aby wszystkie narzędzia były dokładnie zanurzone w preparacie i nie było żadnych baniek powietrza. Po odpowiednim czasie ekspozycji wyjmujemy narzędzia i kilkakrotnie płuczemy wodą destylowaną lub świeżo przegotowaną. Trochę bawienia z tym co nie?? :)

Drugi preparat jaki znalazłam, i tutaj jest to już środek
tylko dezynfekujący nie sterylizujący narzędzia to:
Aldewir. Koncentrat.  Również producent Septoma. 1 litr około 22 zł.

aldewir koncentrat do dezynfekcji narzedzi

Preparat do dezynfekcji i mycia  drobnych narzędzi oraz urządzeń medycznych i chirurgicznych z metalu, szkła, porcelany, tworzyw sztucznych i gumy oraz powierzchni. Jest to tak samo roztwór który nie powoduje korozji metalu, działa bakteriobójczo, prątkobójczo, grzybobójczo, wirusobójczo, stosowany w profilaktyce i zwalczaniu zakażeń wirusami HBV, HCV i HIV. Działa szkodliwie na drogi oddechowe po rozpyleniu oraz połknięciu, oraz drażniąco na skórę i błony śluzowe. Preparat jest wysoce wydajnym i wygodnym w użyciu koncentratem. Do każdej butelki  dodawana jest miarka, która ułatwia sporządzanie stosownych  do potrzeb roztworów użytkowych.

Skład:
100g preparatu zawiera: 4,0g aldehydu glutarowego, 5,0g czwartorzędowej zasady amoniowej, substancje wspomagające.

Czas ekspozycji:

Dezynfekcja narzędzi:
działanie bakteriobójcze: 5% roztwór – 30min.
działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze: 5% – 60min.; 10% – 15min.
działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze i prątkobójcze: 10% – 90min.

Dezynfekcja powierzchni nie zanieczyszczonych substancjami organicznymi:
działanie bakteriobójcze, grzybobójcze: 5% – 15min.
działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze: 10% – 15 min.

Obydwa preparaty stosuje się w z zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i paznokciowych, oraz punktach  medycznych, i jest to tak zwana  dezynfekcja / sterylizacja roztworami  za pomocą środków chemicznych.

Bardzo popularna metoda stosowana tylko w szczególnych przypadkach, gdy wyjaławianie innymi metodami jest niemożliwe. Wyjaławianie prowadzimy w temperaturze pokojowej w zbiornikach pełnych roztworu środka chemicznego. Po zakończeniu sterylizacji materiały opłukuje się jałową wodą, suszy na jałowej serwecie i zabezpiecza przed wtórnym skażeniem.

A teraz trochę chemii nie zaszkodzi ;)

Bardzo często w takich metodach stosuje się aldehyd glutarowy, który jest aktywny w stosunku do form wegetatywnych bakterii, wirusów, przetrwalników, i grzybów.  Dezynfekcja / sterylizacja za pomocą środków chemicznych nie jest szybką metodą. Do wyjaławiania narzędzi przeważnie stosowany jest roztwór 2% o pH 7,5-8,5 (o największej aktywności w stosunku do przetrwalników), do którego dodaje się 0,3% wodorowęglanu sodu. Nasze narzędzia zanurza się w nim na trzy godziny.

Lub kwas nadoctowy, silnie utleniający, toksyczny i reaktywny. Wykazuje aktywność w stosunku do form wegetatywnych i przetrwalników. W roztworach wodnych łatwo rozkłada się do tlenu i kwasu octowego. Do wyjaławiania stosuje się roztwory 0,1-0,5%.

Także widzicie tutaj nie ma żartów :)
A w następnym poście jeśli zależy wam na sterylizacji,
i  chcecie zainwestować w dobry miarę tani sprzęt,

to będzie mowa o autoklawie, sterylizatorach  kulkowych, myjkach UV i sanityzatorach.

A ty czym sterylizujesz narzędzia??
Dalej kupujesz produkty od Pani Krysi ze straganu?? ;)

 • A czy można dezynfekować narzędzia np. spirytusem salicylowym?

  • Raczej polecała bym do tego profesjonalne produkty. Nie są drogie a mają o wiele większe spektrum działania niż sam spirytus. Nie muszą to być duże pojemości na domowy użytek

 • Ewelina

  A czy taki płyn też się też nadaje? http://sklep.cezal.com.pl/index.php?id_product=893&controller=product chciałabym już zamówić, bo mam jeszcze kilka innych rzeczy w koszyku, ale przedtem chciałam się upewnić, czy ten płyn na pewno się nada. Czytałam dużo dobrego o nim.

 • Klaudia

  Witam robię paznokcie w domowym zaciszu i chciałam kupić coś taniego, żeby narzędzia były bezpieczne do uzytku. Niestety autoklaw nie kupię gdyż mnie nie stać, czy w zamian można kupić sterylizator kulkowy czy też myjke ultradźwiękowa? Wiem, że w/w przedmioty nie zastąpią autoklawu. Proszę o pomoc co zrobić żeby zachować bezpieczeństwo

  • Klaudia możesz kupić myjkę ultradźwiękową jak najbardziej.lub sterylizator kulkowy też. myjka dla domowego użytku plus specjalny płyn do niej będzie najlepszą opcją dla ciebie. https://splendore.pl/pl/p/Cyfrowa-Myjka-Ultradzwiekowa-VT-2000-granatowa/3423 do tego płyny do dezynfekcji rąk, oraz powierzchni roboczej czyli twojego stoliczka. Oraz dezynfekcji i sterylizacji narzędzi. czyli tutaj akurat aldesan E. skinsept. https://splendore.pl/pl/c/Dezynfekcja/382
   JAK DZIAŁA MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA?
   Efekt czyszczący w myjce ultradźwiękowej powstaje poprzez przenoszenie fal (niewidocznych dla ludzkiego oka) poprzez wodę zawierającą płyn czyszczący. W efekcie powstają tysiące niewielkich ognisk kawitacji (mikropęcherzyków) które następnie implodują w wyniku działania tych samych fal dźwiękowych. Implozja mikropęcherzyków powoduje lokalne, szybkie zmiany ciśnienia oddzielające cząsteczki brudu (tłuszczu, innych zanieczyszczeń) od powierzchni przedmiotu. Taki sposób pozwala skutecznie czyścić dowolną powierzchnię zanurzoną w myjce, bez konieczności szorowania lub ścierania brudu.
   Fale dźwiękowe w medium przewodzącym:
   Technologia ultradźwiękowa bazuje na przemieszczaniu fal dźwiękowych (ultradźwiękowych) w ośrodku przewodzącym, którym jest woda z dodatkiem płynu czyszczącego. Kiedy dźwięk jest przenoszony przez ośrodek ściśliwy (np. powietrze) mamy do czynienia z spójnym przenoszeniem fal dźwiękowych. W płynie, przenoszenie będzie spójne tylko jeśli natężenie dźwięku jest niskie.
   W płynie ultradźwiękowym natężenie dźwięku rośnie, co wytwarza ujemne ciśnienie. Rodziela ono płyn, tworząc tysiące kawitacji. Kiedy następnie napotykają one na fale dźwiękowe, zaczynają wibrować. Wibracja prowadzi do ich rozszerzania aż staną się niestabilne i implodują. Każda taka implozja powoduje mikroskopijny, lecz silny prąd (strumień) cieczy. Ponieważ równocześnie w płynie zachodzą tysiące takich reakcji, w efekcie osiągamy efekt który można łatwo zaobserwować w myjce w trakcie pracy – cząsteczki brudu, przylegające do powierzchni, oddzielają się od niej i niesione poprzez siły wytworzone w wyniku implozji mikropęcherzyków – odpływają od czyszczonego przedmiotu. Myjka jest lepsza i bardziej skuteczna od sterylizatora kulkowego. dlatego chociażby że sterylizator kulkowy tępi narzędzia po jakimś czasie. a w myjce działają fale dźwiękowe plus specjalny płyn który też ma właściwości dezynfekujące i odkażające, służący do czyszczenia narzędzi chirurgicznych, stomatologicznych. http://www.dezynfekcja24.com/product-pol-208-Lysoformin-3000-1-L-.html http://www.medysklep.com/p1945,koncentrat-do-mycia-instrumentow-stomatologicznych-i-chirurgicznych-w-myjkach-ultradzwiekowych-prosept-sonic-butelka-1l.html

   • Klaudia

    Dziękuję, bardzo przydatna informacja ?

 • Ewelina

  Ja robie paznokcie tylko sobie I 3 kolezanka. Ale bardzo wciagnely mnie Twoje artykuly. Jak cos robic to dobrze albo wcale. Czy tym plynem spryskuje dlonie? Kazda ma osobne pilniki ale pedzelki mam te same. Czy moge Aldesanem odkazic pedzelki?

  • Płyn Aldesan E dezynfekcja sterylizacja narzędzi. Do skóry i dłoni się nie nadaje. Jest to koncentrat. Musisz go rozrobić z wodą do odpowiedniego roztworu. Dla pędzelków może być za mocny i sobie zniszczysz pędzelki. Do dezynfekcji rąk zastosuj skinsept. Najbardziej popularny o szerokim spektrum działania. Do pędzelków albo zwykły cleaner ten którym wycierasz warstwę dyspersyjną na paznokciach. Albo płyn do czyszczenia pędzelków który równocześnie chroni i konserwuje włosie pędzla. Obydwa na bazie alkoholu. przykładowy najtańszy masz tutaj. http://www.allepaznokcie.olsztyn.pl/product_info.php?products_id=131 wszystko zależy jakiej firmy chcesz. Dość sporo tego na rynku.

 • Beata

  Poslucham Pani rad tylko czy po zastosowaniu fungusa dawac jeszcze odtluszczacz i primer kwasowy ?

 • Beata

  To jest antifungus z firmy SPN

  • anti fungus działa prewencyjnie całkowicie eliminując ryzyko dostania się pod żel i akryl bakterii, wirusów oraz grzybów. W przypadku nadkażenia paznokci Anti Fungus eksploruje płytkę paznokcia, by zniszczyć chorobotwórcze drobnoustroje w miejscu ich powstawania. Preparat nie tylko pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji (np. zielonej bakterii), ale także chroni paznokcie przed nawrotami zakażenia.
   SPOSÓB UŻYCIA:

   – zapobiegawczo – po przygotowaniu i odtłuszczaczu płytki paznokcia, przed nałożeniem primera;
   – leczniczo – 2x dziennie, pozostawiając do całkowitego wyschnięcia.
   Jak dasz radę to ściągnij żel w poniedziałek. I zobacz czy coś tam się dzieje.jeśli plamka jest malutka to anti fungus i ewentualnie nałóż żel od nowa. Jeśli plamka jest większa niż poprzednio to nie nakładaj żelu tylko anti fungus. I niech dziewczyna czeka do wyleczenia paznokcia.

 • Beata

  Jesli mialabym jak wyslalabym zdjecie do ew. Oceny. Napewno dam znac powiedzialam zeby przyszla w poniedzialek zdejmiemy kolor i zobaczymy co tam sie dzieje bo powiedziałam jej że jestem zaniepokojona tym paznokciem. Niech mi Pani jeszcze podpowie bo ja widze ze ona niechce ich narazie zdejmowac ale jak bym juz ja zlapala w poniedzialek i sprubowała zdjac zel z tego paznokcia i potraktowala go tym antifungus to jak w ewentualnych etapach chodzi mi o kolejnosc apkilowania produktu. Jestem Pani wdzieczna za jakiekolwiek odpowiedzi i podpowiedzi.

 • Beata

  Nie byla duza troche udalo sie oczyscic ale nie wszystko. Powiem szczerze że siedzi mi w glowie ta dziewczyna bo od ponad miesiaca robimy paznokcie ona nifdy nie miala takich paznokci bo obgryzala a teraz udalo nam sie wypuscic juz za opuszki a tutaj taki bum martwie sie .? Mam tez taki preparat anti fungus tylko o nim zapomnialam a chyba mozna by bylo zastosowac?

  • Beata trzymam kciuki żeby nic złego się nie działo. Anti fungus jak najbardziej ok. Daj znać jak dziewczyna wróci. Niestety wszystkie bakterie lubią ciepło wilgoć i brak dopływu powietrza, gdzie mogą się rozwijać. Nie wiem jak to jest głęboko ale jak dziewczyna przyjdzie do ciebie to powiedz jej że niestety paznokieć musi odrosnąć.Ten rodzaj bakterii (zielony kolor)to najczesciej „Pseudomonas aeruginosa” albo „Staphylococcus aureus”. Czyli beztlenowa pałeczka ropy błękitnej dobrze że zastosowałaś primer kwasowy. Mam nadzieję że po odtłuszczeniu paznokcia cleanerem który jest na bazie alkoholu i primerze bakteria zginęła. Bakteria odzywia sie keratyna (bialkiem z ktorego paznokiec jest zbudowany). http://pl.ladys-nails.eu/Bakteria-pod-paznokciem-co-robic–clinks-pol-41.html
   Poczatkowe stadium odznacza sie zoltawo- zielonym nalotem, z czasem nalot ten ciemnieje, i może przybrać kolor aż do czarnego. jeśli dziewczyna wróci a będzie gorzej wyślij ja do dermatologa. Dobrze że wyrzuciłaś pilnik.

 • Beata

  Mam prosbę prosze mi podpowiedzieć czy dobrze zrobiłam nie jestem jeszcze tak wprawioną stylistka dlatego pytam. Przyszła do mnie dziewczyna z poczatkiem zielonej bakterii tak mi sie zdaje wiem że powinnam ja wyslac do dermatologa ale ona na sile chciala zebym zrobila jej paznokcie. Zrobiłam ale wyczyscilam tą plamke pilnikiem dalam primer kwasowy i nastepnie wszystko tak jak przy przedluzaniu. Pilniki te co pracowakam wyrzuciłam. Czy powinnam cos jeszcze zrobic zeby taka sytuacja nie powturzyła sie u kogos innego? Dodam że nie było zapowietrzenia. Bardzo proszę kogoś o odpowiedz będę wdzięczna.

  • Beata rozumiem że dziewczyna już miała zrobione wcześniej paznokcie i przy ściąganiu zauważyłaś przebarwienie? bo mówisz że nie było zapowietrzeń. nie wiem czy nie będzie tak że za parę dni tydzień dziewczyna nie wróci do ciebie na odnowę lub uzupełnienie, a sytuacja nie będzie gorsza:/ Nie wiem ja wielkie było przebarwienie. Miejmy nadzieję że dobrze oczyściłaś i zdezynfekowałaś paznokieć. Nawet jak się wydaje że dobrze oczyściłaś wszystko bakteria nie jest widoczna gołym okiem i niestety pod żelem mogła się dalej rozmnożyć. Następnym razem odmów zrobienia paznokci. Dlatego że taki ktoś mimo że bardzo nalegał żeby mieć zrobione paznokcie, gdy sytuacja się pogorszy, może ciebie oskarżyć że to twoja wina. I fama pójdzie w eter. A wtedy problem gotowy.

 • Karla

  Czy pierwszy z tych preparatów nadaję się do sterylizacji narzędzi i kolczyków do piercingu?

  • Karla jeśli pytasz o Aldesan E to tak. środek zarówno sterylizujący jak i dezynfekujący, który może być stosowany do odkażania narzędzi chirurgicznych lub też dentystycznych, a także sprzętu medycznego. Natomiast jeśli masz studio piercingu lub masz zamiar go otworzyć, nie wiem co na to wymagania sanepidu, ale wydaje mi się że tu już musi być sterylizator.

 • wojtek

  Bardzo dobry artykuł.
  Wszyscy chyba wiedzą jak ważne jest dezynfekowanie przyrządów i czym grozi zaniedbanie tej czynności, dlatego nie będę się teraz nad tym rozpisywał. Jako uzupełnienie polecam przeczytać ten artykuł: http://www.amazonkakrystyna.waw.pl/sterylizacja-w-medycynie-autoklaw-medyczne-klasy-b/
  na prawdę świetny.

 • Znakomity artykuł. Ja preparaty do swojego salonu kupuję głównie w internecie, wychodzi tanio i ekonomicznie. Wolę zapobiegać, niż żałować, że czegoś nie dopilnowałam.

 • Aneta

  Hej, proszę o radę – czy na start wystarczą mi Skinsept, Incidin oraz Aldewir? Na początku robiłam paznokcie tylko sobie oraz mamie, ale mam coraz więcej chętnych potencjalnych klientek, a chcę żeby było higienicznie, ale też nie chcę wydawać kupy kasy na specjalistyczny sprzęt.

  • Aneta na początek starczą. Ale reszta typu pilniki, patyczki drewniane do odsuwania skórek jednorazowe.lub dla każdej klientki osobne.

   • Aneta

    Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie ;) Co myślisz o tabletkach sterylizujących? Na przykład firmy Milton. Słyszałam że są popularne na Wyspach wśród manikiurzystek.

    • Aneta nie słyszałam żeby były popularne :) MILTON to tabletki sterylizujące do butelek, smoczków i zabawek:) może niektórzy wykorzystują je do manicure?? ;) Tabletki Milton wykazują działanie bakteriobójcze w czasie 1 minuty oraz grzybobójcze w czasie 15 minut. jeśli tylko chce ci się moczyć w nich ręce. nie wiem jaki mają wpływ na skórę :) natomiast do dezynfekcji narzędzi myślę że jak najbardziej. tabletki dezynfekujące nie zastępują sterylizacji.

 • Magda

  Chciałam jeszcze zapytać czy podobnych właściwości nie maja np. Spirytus 100% lub jodyna. Czy można mieć gwarancje sterylności jeśli takie przedmioty odkazi sie nimi?

  Dziękuje serdecznie za wskazówki.
  Magda

  • Alkohole, zwłaszcza w wyższych stężeniach, mogą niekorzystnie oddziaływać na niektóre rodzaje powierzchni, powodując ich rozpuszczanie, matowienie i niszczenie (np. niektóre farby, powłoki z tworzyw sztucznych czy pleksi). Po co kombinować jak masz już gotowe preparaty które nadają się zarówno do dezynfekcji i sterylizacji narzędzi jak i powierzchni roboczych. Musisz je tylko w odpowiednim stopniu rozcieńczyć.

 • Magda

  A czy można w tym tez zdezynfekować np. Małe szklane naczynie, w którym trzymane są przyrządy do manicure i czy takie naczynie można jeszcze wtedy wykorzystywać do innych celów, np. Kulinarnych. Może to dziwne pytania, ale wole zapytać Ciebie jako eksperta. Poza tym nie mogę znaleźć adresu tej apteki, a nie jestem w stanie w tym momencie robić zakupów przez internet. I jeszcze jedno, gdzie taka substancje po sterylizacji wylać – do toalety? Umywalki? I gdzie wyrzucić taki pojemnik? Do zwykłego kosza? No i jak mieć pewność, ze po dezynfekcji czy sterylizacji np. Preparatem Eldosan E nie będzie już tej substancji na tych przedmiotach? Wypłukanie zwykła woda np. Wrzątkiem wystarczy? Bardzo dziękuje za wskazówki.

  • Magda raczej bym nie zalecała jednego naczynia do paznokci i celów kulinarnych. Możesz kupić szklane naczynie w zwykłym sklepie. nie są drogie. Wszystkie te produkty co ci pisałam są biodegrawalne. więc spokojnie możesz wylać do toalety. Pojemnik do zwykłego kosza po wypłukanie wodą. Na każdym pojemniku sprzedawca pisze instrukcję jak z danym preparatem postępować od początku do końca. Zwykle wystarczy przepłukanie wodą destylowaną, lub przegotowaną. Oczywiście sanepid może mieć własne zdanie i własne wytyczne na ten temat.

 • Magda

  Cześć. Dziękuje za profesjonalne wpisy. A czy możesz polecic jakiś środek do sterylizacji takich przedmiotów do manicure w warunkach domowych? I jaki jest odpowiednik polskich preparatów, które polecasz jakbym je chciała w LOndynie kupić i gdzie je można dostać? Czy bezpiecznie ich używać w domu? Pozdrawiam. Magda

WYBIERZ SWÓJ DARMOWY UPOMINEK 

UWAGA: 

w gratisie poradnik!

"Perfekcyjna krzywa C paznokcia"

Tę wiedzę musisz posiadać - to podstawa sztuki zdobienia paznokci.